19.3 C
Warszawa
12 czerwca, 2024, 17:46
MigranciwPolsce.pl
korea-ukraina2

Korea przekazuje UNHCR wsparcie na pomoc uchodźcom z Ukrainy w Polsce

Rząd Republiki Korei ogłosił darowiznę w wysokości 2 mln USD na rzecz UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców, na wsparcie jej programów w Polsce dla uchodźców z Ukrainy. To dodatkowy wkład do zapowiadanego w kwietniu wpłaty 1,5 mln USD na te same cele.

Od wybuchu wojny na Ukrainie Polska przyjęła ponad 3,5 miliona uchodźców, z których około 95% to kobiety i dzieci. Stała się przez to jednym z głównych krajów przyjmujących uchodźców na świecie. Osoby uciekające z Ukrainy w ostatnich tygodniach mają szczególne potrzeby i są podatne na zagrożenia, ponieważ często pochodzą z obszarów silnie dotkniętych walkami, a niektórzy spędzili tygodnie ukrywając się w schronach i piwnicach.

„Szczodre zaangażowanie narodu i rządu Republiki Korei pomoże nam w zapewnieniu tak potrzebnej pomocy najbardziej wymagającym jej uchodźcom z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski” – powiedział przedstawiciel UNHCR w Polsce Marin Din Kajdomcaj.

Rząd Republiki Korei już wcześniej angażował się na rzecz krajów dotkniętych napływem uchodźców z Ukrainy. Dzięki tym środkom UNHCR w Polsce mógł uruchomić i rozszerzyć swój program wsparcia finansowego. Do tej pory z tego wsparcia skorzystało ponad 170 tys. uchodźców z Ukrainy, co pozwoliło im na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb, w tym płacenie czynszu, kupowanie żywności, środków medycznych i odzieży.

„Republika Korei jest bardzo zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy w krajach, które ich przyjęły, takich jak Polska. Cieszymy się, że wielu uchodźców skorzystało z naszej poprzedniej wpłaty na rzecz UNHCR i mamy nadzieję, że ten dodatkowy wkład pomoże UNHCR w zapewnieniu niezbędnej pomocy większej liczbie uchodźców z Ukrainy” – powiedział J. E. Ambasador Republiki Korei w Polsce Hoonmin Lim.

W Polsce UNHCR wspiera uchodźców m.in. poprzez udzielanie im ochrony prawnej, pomocy w nagłych wypadkach i pomoc pieniężną.

To hojne wsparcie ze strony narodu i rządu Republiki Korei jeszcze bardziej wzmocni działania UNHCR na rzecz uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Rząd Republiki Korei jest jednym z głównych darczyńców i sympatyków UNHCR w Polsce i na świecie. W 2022 r. rząd Republiki Korei przeznaczył 6 mln USD na odpowiedź UNHCR na sytuację na Ukrainie, w tym 3,5 mln USD dla Polski.

Kontakt dla mediów:

Olga Sarrado: +48 795 527 332; sarrado@unhcr.org

Rafał Kostrzynski: + 48 788 224 010; kostrzy@unhcr.org

źródło: https://www.unhcr.org

Polecane wiadomości

Skip to content