📣85 dzień strefy zamkniętej na granicy polsko-białoruskiej. Od ponad 80 dni, rząd łamie polską Konstytucję podtrzymując strefę. Art. 31 ust. 3 Konstytucji mówi jasno „ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane TYLKO W USTAWIE”. Ustawa to nie rozporządzenie. Ścieżka wydeptana przez rząd PiS tego nie zmieni.
‼️ Dziś rząd zapowiada przedłużenie strefy o kolejne 90 dni (od 11 września). Tymczasem art. 230. Konstytucji mówi jasno – przedłużenie „stanu wyjątkowego” może nastąpić tylko RAZ, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.
W ciągu ostatnich 3 lat na pograniczu polsko-białoruskim było już kilka „stref”. Każda z nich była szeroko krytykowana zarówno przez środowisko naukowe, opozycję (aktualnie rządzącą), społeczeństwo oraz sądy i instytucje krajowe (m.in. RPO) oraz międzynarodowe (m.in. OBWE). Mamy wyroki potwierdzające bezprawność obowiązywania stref funkcjonujących za poprzedniej władzy.
🆘 Nawet w krajach ogarniętych wojnami i konfliktami media i organizacje niosące pomoc humanitarną mają prawo wykonywać swoją pracę.
Rząd zapowiadał, że tym razem strefa będzie funkcjonowała inaczej – że organizacje niosące pomoc humanitarną, za zgodą komendantów placówek, będą mogły wchodzić do strefy. Niestety praktyka wygląda inaczej.
Strefa uniemożliwia monitorowanie sytuacji tam, gdzie dochodziło do największych nadużyć. Jedynymi podmiotami, które aktualnie informują społeczeństwo o tym, co dzieje się przy samej granicy są instytucje rządowe – głównie Straż Graniczna. Jak mamy się dowiadywać o nadużyciach władzy od samej władzy?
❓ Rząd argumentuje utworzenie strefy bezpieczeństwem. Pytamy – czyim? Bo tylko on sam będzie mógł czuć się “bezpiecznie”, kiedy nikt nie będzie patrzył służbom mundurowym na ręce. Zakaz wstępu nie pozwala nam (społeczeństwu) patrzeć, ale nie wpływa magicznie na zwiększenie bezpieczeństwa – niczyjego.
MSWiA chwali się, że strefa wpłynęła na zmniejszeniem liczby przekroczeń tzw. „zielonej” granicy. Pytamy się jednak, skąd takie wnioski? Czy strefa wpłynęła na sytuację w krajach pochodzenia ludzi, którzy decydują się na ucieczkę, czy zmieniła sytuację w Białorusi? Nie. Dodatkowo w ocenie dołączonej do rozporządzania można przeczytać, że „ze względu na charakter wprowadzanej regulacji nie jest planowana ewaluacja efektów projektu, a tym samym nie przewiduje się stosowania mierników ewaluacji.”
❌ Tylko od czerwca do końca sierpnia (strefa obowiązuje od 13 czerwca) Straż Graniczna, wbrew prawu, wywiozła do Białorusi 343 osoby – niektóre z nich były wywożone kilkukrotnie.
W uzasadnieniu projektu rozporządzenia NIE MA ANI SŁOWA o osobach uwięzionych w polskich lasach – bez dostępu do wody, pożywienia, pomocy medycznej, których prawa są notorycznie łamane. Jeśli jakość społeczeństwa (i jego instytucji) mierzymy jego stosunkiem do najsłabszych, to jakim społeczeństwem jesteśmy?
Wraz z innymi organizacjami społecznymi wysłaliśmy do MSWiA krytyczną opinię dot. przedłużenia zakazu przebywania:
➡️ https://bit.ly/47gPZ8J
Ty też może coś zrobić! 💪🏽 Pod tym linkiem, jako obywatel(ka), możesz wysłać swój komentarz do projektu:
➡️ https://legislacja.gov.pl/projekt/12388906
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej