6.3 C
Warszawa
8 maja, 2024, 08:14
MigranciwPolsce.pl
Czym są wolność i bezpieczeństwo dla osoby, która była prześladowana i torturowana we własnym kraju, ponieważ ...

Czym są wolność i bezpieczeństwo dla osoby, która była prześladowana i torturowana we własnym kraju, ponieważ …


Czym są wolność i bezpieczeństwo dla osoby, która była prześladowana i torturowana we własnym kraju, ponieważ działała na rzecz praw człowieka?

„Wolność to przestrzeganie praw człowieka, działająca konstytucja i prawo. Wolność to możliwość wyboru i bycia wybranym. Wolność to funkcjonujące instytucje obywatelskie, możliwość aktywnego udziału w życiu społeczeństwa obywatelskiego. Wolność to otoczenie sprzyjające, tolerancja, otwarte granice.
Czuję się wolny, gdy mam możliwość publicznie zgłosić problem, wziąć udział w demonstracji lub proteście, gdy mam prawo do zgromadzenia się i bycia w opozycji, gdy istnieje wybór, gdy myślę szerzej niż to, czego ode mnie oczekują.

Bezpieczeństwo to przestrzeganie moich praw i praw ludzi wokół mnie. Bezpieczeństwo to zmienność władzy. Bezpieczeństwo to dialog. Bezpieczeństwo to rodzina i dom. Bezpieczeństwo to dostęp do pracy, edukacji i opieki zdrowotnej dla wszystkich.
Poczucie bezpieczeństwa to możliwość życia, pracy i wypowiedzi bez groźby ze strony państwa czy struktur siłowych. To zaufanie do instytucji. To być chronionym przez prawo. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości.”

👤S., działał w Kazachstanie na rzecz praw człowieka. Mówił głośno o przemocy, bezprawnych zatrzymaniach i korupcji, których dopuszcza się władza. Został aresztowany i torturowany po udziale w protestach ulicznych. Wraz z żoną i trójką dzieci musiał uciekać.

👉 Po przybyciu do Polski, S. zgłosił się do Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i zaczął współpracować z dwoma członkiniami naszego zespołu – prawniczką i doradczynią integracyjną. Prawniczka poprowadziła sprawę S. i jego rodziny w procedurze uchodźczej, a doradczyni towarzyszyła w rozpoczęciu życia w Polsce – pomogła zapisać dzieci do szkół, wyrobić paszport genewski, zarejestrować się w urzędzie pracy, umówić do lekarza…

Teraz cała rodzina ma już status uchodźcy i zaczyna życie w nowej, bezpiecznej rzeczywistości. Trójka dzieci chodzi do polskich szkół, a S. kontynuuje swoją walkę o prawa człowieka w Kazachstanie na odległość – ujawnia i identyfikuje policjantów zaangażowanych w tortury i udziela wsparcia ofiarom.

🟡 To historia jednej z ponad 3000 osób, którym pomogliśmy w 2023 roku. Jeśli chcesz, żeby więcej osób mogło znaleźć wolność i bezpieczeństwo w Polsce, przekaż nam 1,5% swojego podatku przy rozliczaniu PIT-u. 🟡

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej KRS: 0000240024
Przekaż 1,5% na wolność i bezpieczeństwo – dla wszystkich.

Jeśli nie wiesz, jak przekazać 1,5% podatku na SIP, na naszej stronie znajdziesz krótki poradnik: https://bit.ly/48hYWNZ



Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości