Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa już prawie 4 lata. Wiele osób pragnienie życia z dala od wojny, przemocy lub biedy przepłaciło na pograniczu własnym życiem lub zdrowiem.
W 2021 roku, gdy zaczynał się kryzys myśleliśmy, że gorzej być nie może, ale jak się okazuje, z każdym nowym rokiem jest coraz gorzej. Skala łamania praw człowieka i przemocy na pograniczu jest ogromna. W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła haniebne rozporządzenie zawieszające prawo do ochrony międzynarodowej w Polsce. Ale my będziemy o to prawo walczyć .
Osoby, które już przekroczyły granicę polsko-białoruską i ubiegają się o ochronę międzynarodową w Polsce potrzebują pomocy prawnej i integracyjnej w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Nasz zespół wspiera te osoby na różnych etapach ich procedury.
W 2024 roku w ramach nieformalnej koalicji Grupa Granica niezmiennie wspieraliśmy bezpośrednią pomoc humanitarną na pograniczu polsko-białoruskim, monitorując jednocześnie naruszenia prawa i praw człowieka – jedna z naszych pracowniczek jest na stałe oddelegowana na Podlasie jako pracowniczka humanitarna.
Oprócz wsparcia prawnego działamy też na poziomie rzeczniczym. Informujemy o sytuacji na granicy międzynarodowe instytucje i organizacje oraz uczestniczymy w konsultacjach dotyczących aktów prawnych związanych z sytuacją osób z doświadczeniem migracyjnym. Dzięki naszej interwencji w połowie marca Komitet Ministrów Rady Europy opublikował decyzję dotyczącą kontroli naruszeń w zakresie dostępu do procedury azylowej w Polsce.
W 2024 r. do Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przekazana została prowadzona przez nas sprawa Afgańczyków uwięzionych w Usnarzu Górnym. Wyrok w tej sprawie określi standardy ochrony praw uchodźców i uchodźczyń na europejskich granicach.
Nie moglibyśmy tego zrobić, gdyby nie Wasze wsparcie!
Dostęp do praw człowieka zaczyna się od Ciebie .
W swoim rozliczeniu PIT wpisz nasz KRS: 0000240024 i przekaż 1,5% swojego podatku na wsparcie uchodźców i uchodźczyń w Polsce.