Osoby uciekające przed wojną w Ukrainie, pomimo traumy wojennej i napotykanych trudności, szybko stały się częścią polskiego społeczeństwa jako konsumenci(-tki), pracownicy(-czki), przedsiębiorcy(-czynie) i podatnicy(-czki). Obecnie szacuje się, że w Polsce pracuje od 225 do 350 tysięcy uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.
❓ Jaki wpływ na polską gospodarkę ma ich obecność na rynku pracy? Według raportu z marca 2024:
🔵 Obecność uchodźców(-czyń) z Ukrainy z punktu widzenia polskiej gospodarki jest zjawiskiem pozytywnym – wpływa na podwyższenie poziomu PKB i uzupełnia część braków na rynku pracy.
🔵 Uchodźcy(-czynie) nie „zabierają pracy” Polakom i Polkom i nie obniżają ich wynagrodzeń. Ich obecność praktycznie nie wpłynęła negatywnie na poziom bezrobocia i poziom płac pracowników(-czek) krajowych.
🔵 Pozytywny wpływ na gospodarkę wynika w dużej mierze ze wzrostu produktywności gospodarki ze względu na lepszą alokację zasobów – uzupełnienie luk na rynku pracy przez nowo przybyłe osoby oraz przejście pracowników(-czek) krajowych do lepiej płatnych miejsc pracy (wyższe stanowiska lub większa specjalizacja).
🔵 Brakuje natomiast zbiorczych danych, które pozwoliłyby porównać ten pozytywny efekt dla polskiej gospodarki z kosztami pomocy dla uchodźców(-czyń). Nie można więc wprost odpowiedzieć na pytanie, czy wyższy był koszt pomocy dla uchodźców(-czyń) czy pozytywny wpływ uchodźców(-czyń) na gospodarkę.
🔵 Uchodźcy(-czynie) z Ukrainy są w Polsce w dużej mierze samodzielni finansowo (praca to źródło utrzymania dla 80% osób), bardziej niż w innych krajach (wskazuje na to wyższy wskaźnik zatrudnienia oraz niższe bezrobocie niż w innych krajach). Oprócz pracy najemnej w Polsce, istotnymi źródłami dochodu osób uchodźczych jest praca zdalna w Ukrainie, prowadzenie własnej działalności lub pomoc w prowadzeniu takiej działalności (np. osobie z rodziny).
Informacje na podstawie badania zleconego i sfinansowanego przez UNHCR Polska i zrealizowanego przez firmę Deloitte dostępnego na stronie internetowej UNHCR.
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej