20.9 C
Warszawa
25 września, 2023, 14:37
MigranciwPolsce.pl

POZNAJ GRANICĘ POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI Jak wygląda rzeczywistość strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców? Zobacz n…


POZNAJ GRANICĘ POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI
Jak wygląda rzeczywistość strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców?
Zobacz na ⬇️
interwencjaprawna.pl/granice-goscinnosci/

📢 W Polsce działa 6 strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców (SOC). Codziennie przez 6 dni będziemy dzielić się z Wami wyzwaniami, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zamknięte w SOC-ach.

#4. Całkowity brak prywatności i rytm dnia, który wyznaczają decyzje Straży Granicznej.

Liczyli nas o ósmej, dziewiętnastej i dwudziestej drugiej. Nie pukali nawet, tylko otwierali drzwi, liczyli jak barany i szli dalej. Kiedyś spytałam strażnika: A co, gdybym się akurat przebierała? Wzruszył ramionami i wyszedł. Przesunęłam szafę, żeby choć trochę osłaniała.
– Malika

Ośrodki są otoczone wysokim płotem zwieńczonym drutem kolczastym, monitorowane i strzeżone przez umundurowanych funkcjonariuszy z bronią. Rytm dnia, pory jedzenia i spaceru wyznaczają decyzje Straży Granicznej.

‼️ W SOC-ach w Polsce przebywają aktualnie 593 osoby*. Mimo prawnego zakazu, trafiają tam również osoby z niepełnosprawnościami, straumatyzowane, z doświadczeniem przemocy i tortur oraz dzieci bez rodziców.

❌ To miejsca przypominające więzienia, choć przebywające w nich osoby NIE są skazane za popełnienie przestępstwa. W SOC-ach zamykane są osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa szukające w Polsce ochrony bądź oczekujące na wydanie lub wykonanie wobec nich decyzji administracyjnych.

Pomóżcie nam sprawić, by te historie wybrzmiały 🙌.

*Stan na luty 2023.
grafika: twin.collective
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości

Zapraszamy :))

Centralna Rada Romow

Fundacja Historia Vita

W sobotę pod naszymi drzwiami mała Kaja z Mamą Leną zostawiły dary dla Ukrainy …

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej