3.1 C
Warszawa
23 grudnia, 2024, 08:25
MigranciwPolsce.pl
Rząd pracuje nad zmianami w  tzw. specustawie. Oprócz wielu dobrych propozycji są też te, które wymagają pilne...

Rząd pracuje nad zmianami w tzw. specustawie. Oprócz wielu dobrych propozycji są też te, które wymagają pilne…


Rząd pracuje nad zmianami w tzw. specustawie. Oprócz wielu dobrych propozycji są też te, które wymagają pilnej zmiany. W ramach konsultacji społecznych wystosowaliśmy do rządu nasze uwagi, w tym m.in.:

🔹 rozszerzenie listy osób objętych specustawą o rodziców dzieci z obywatelstwem ukraińskim, którzy nie posiadają ukraińskiego paszportu. Aktualny stan prawny prowadzi to do kuriozalnych sytuacji, w których mama Rosjanka lub Białorusinka, której dziecko posiada ukraińskie obywatelstwo i wychowywało się w Ukrainie, uciekając z dzieckiem do Polski podlega tu innemu prawu niż jej dziecko. Takich rodzin uciekających z Ukrainy jest bardzo dużo.
🔹 rozszerzenie listy dokumentów potwierdzających tożsamość. Konieczność legitymowania się wyłącznie dokumentem podróży będzie prowadzić do wykluczenia z grona beneficjentów(-tek) specustawy osób, które tego dokumentu nie posiadają i nie mogą go uzyskać – właśnie ze względu na wojnę.
🔹 projekt umożliwia obywatelom(-lkom) Ukrainy korzystającym w Polsce z ochrony czasowej przekształcenie swojego statusu w zezwolenie na pobyt czasowy ALE tylko pod warunkiem posiadania statusu UKR w dniu 4 marca 2024 r. Proponujemy określenie minimalnego okresu pobytu w Polsce umożliwiającego zmianę ochrony na pobyt czasowy, a nie ograniczenie się do konkretnej daty, wykluczającej wielu uchodźców(-czyń) z Ukrainy.

⚖️ Osoby uciekające z Ukrainy potrzebują prawa, które da im w końcu poczucie bezpieczeństwa. Rząd niestety nawet nie zarejestrował naszych uwag w sprawozdaniu, mimo, że wysłałyśmy je drogą mailową oraz przedstawiłyśmy na spotkaniu konsultacyjnym w ministerstwie. Chcemy walczyć o dobre i sprawiedliwe prawo, oczekujemy jednak od rządu respektowania zasad dotyczących współpracy ze społeczeństwem obywatelskim.




Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Polecane wiadomości