‼️ Sprawa uchodźców i uchodźczyń z Afganistanu, którzy w sierpniu 2021 byli przetrzymywaniu przez Straż Graniczną w Usnarzu Górnym trafi przed Wielką Izbę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).
Będzie to dopiero dziewiąta skarga rozpoznawana przez Wielką Izbę ETPC od czasu ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
⚖ Sprawa dotyczy 32 osób, które w sierpniu 2021 r. uciekały z Afganistanu przez granicę polsko-białoruską. Zostali zatrzymani przez polskie służby, które uniemożliwiły im opuszczenie terenu przygranicznego, podczas gdy władze białoruskie powstrzymywały ich od powrotu do Białorusi. Afgańczycy(-nki) „utknęli” na granicy, otoczeni kordonem polskich i białoruskich służb – bez odpowiedniego dostępu do wody, jedzenia, opieki medycznej czy schronienia. Ich wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej zostały zignorowane. Polskie władze zlekceważyły również zalecenia ETPC, by zapewnić im dostęp do pomocy prawnej. Sprawa ta stanowi niechlubny początek – trwającego do dziś – kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.
Afgańczyków(-nki) reprezentują adw. Małgorzata Jaźwińska z naszego stowarzyszenia oraz adw. Agata Bzdyń. W skardze zarzucamy Polsce złamanie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym: naruszenie ich prawa do życia i zasady non-refoulement, zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz zbiorowych wydaleń.
Teraz sprawą zajmie się Wielka Izba – w składzie 17 sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sprawa może doprowadzić do zmiany dotychczasowego orzecznictwa dotyczącego zbiorowych wydaleń oraz zakazu tortur.
⬇️ Więcej informacji o sprawie przeczytacie na naszej stronie – link znajduje się w komentarzu.
Żródło materiału: Stowarzyszenie Interwencji Prawnej