To jest podsumowanie tego, co powiedział Khaled Khalifa, starszy doradca Wysokiego Komisarza i przedstawiciel UNHCR w krajach Rady Współpracy Zatoki Perskiej – któremu można przypisać cytowany tekst – na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.
Na początku świętego miesiąca Ramadanu UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, publikuje swój piąty roczny raport na temat islamskiej filantropii , który pokazuje siłę i rosnący potencjał islamskich datków na ratowanie życia i budowanie lepszej przyszłości przymusowo przesiedlonym na całym świecie.
Z raportu wynika, że od czasu pilotażowego programu Funduszu UNHCR dla uchodźców Zakat w 2017 r. 6 mln osób przymusowo przesiedlonych w 26 krajach skorzystało z funduszy Zakat (obowiązkowa jałmużna) i Sadaqah (dobrowolna organizacja charytatywna).
Za pośrednictwem funduszu Refugee Zakat UNHCR otrzymało w zeszłym roku ponad 21,3 mln USD w postaci darowizn Zakat (w tym 137 000 USD jako Zakat al Fitr – małe obowiązkowe darowizny) i ponad 16,7 mln USD w postaci darowizn Sadaqah (w tym 398 000 USD jako Sadaqah Jariyah – dobrowolne datki).
Chociaż jest to niewielka część globalnych wydatków UNHCR, jego znaczenie i wpływ na przesiedleńców rośnie, przyczyniając się do postępów w realizacji kilku Celów Zrównoważonego Rozwoju, w szczególności w zakresie wyeliminowania ubóstwa i głodu przy jednoczesnej poprawie edukacji i dobrostanu.
W 2022 r. Fundusz Uchodźców Zakat umożliwił UNHCR poprawę życia ponad 1,5 miliona ludzi w 21 krajach dzięki funduszom Zakat i Sadaqah. Datki Zakat umożliwiły UNHCR udzielenie pomocy ponad 756 000 uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP) w 17 krajach. Darowizny Sadaqah oznaczały, że UNHCR udzielił pomocy ponad 839 000 osób w 15 krajach.
Od 2017 r. głównymi odbiorcami operacji UNHCR są Bangladesz (Rohingya), Jemen (IDP) i Liban (uchodźcy z Syrii). Datki Zakat były dystrybuowane w zeszłym roku poprzez pomoc pieniężną zgodną z Zakatem i bezpośrednie dostarczanie towarów. Pomoc pieniężna została udzielona uchodźcom w Algierii, Egipcie, Indiach, Indonezji, Jordanii, Libanie, Malezji, Mauretanii, Pakistanie i Tunezji, a także przesiedleńcom wewnętrznie przesiedlonym w Afganistanie, Iraku, Somalii i Jemenie. Uchodźcom w Bangladeszu, Indiach i Iranie oraz przesiedleńcom wewnętrznym w Nigerii przekazano towary, takie jak zestawy higieniczne i schronienia, lekarstwa i zestawy środków do życia.
W 2022 r. UNHCR wraz z Islamskim Funduszem Solidarności na rzecz Rozwoju (ISFD), ramieniem Islamskiego Banku Rozwoju (IsDB) zajmującym się zwalczaniem ubóstwa, uruchomił Globalny Islamski Fundusz na rzecz Uchodźców (GIFR), nową inicjatywę filantropii islamskiej. Gdy zacznie działać, to narzędzie finansowania będzie obejmować konta Waqf (dotacje) i konta inne niż Waqf, mające na celu inwestowanie składek darczyńców i wykorzystywanie wpływów do udzielania pomocy rozwojowej i humanitarnej osobom dotkniętym kryzysami związanymi z przesiedleniami.
Fundusz Uchodźców Zakat UNHCR został zatwierdzony przez kilku prawników i instytucje islamskie w celu otrzymywania i dystrybucji datków Zakat na kwalifikujących się uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych. W 2022 r. UNHCR otrzymał dodatkowe fatwy od Fiqh Madżlis w Kanadzie, Departamentu Spraw Islamskich i Działalności Charytatywnej w Dubaju, Trójstanowej Rady Imamów (USA) oraz Najwyższej Rady Imamów i Spraw Islamskich Brazylii, co dodatkowo upoważnia UNHCR do otrzymywania i dystrybuować Zakat wśród kwalifikujących się uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych za pośrednictwem Funduszu Uchodźców Zakat.
Islamskie fundusze filantropijne są kierowane do kwalifikujących się przesiedleńców zidentyfikowanych na podstawie kryteriów oceny podatności każdej operacji, dając operacjom UNHCR możliwość pomocy najbardziej narażonym osobom. Polityka należytej staranności UNHCR dotyczy islamskich partnerów filantropijnych.
Dodatkowe zasoby i przydatne linki:
Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:
- W Ammanie (region MENA), Rula Amin aminr@unhcr.org , +962 790 04 58 49
- W Dubaju, Khaled Kabbara, kabbara@unhcr.org , +971 50 641 0868
- W Genewie, Matthew Saltmarsh saltmars@unhcr.org , +41 79 967 99 36
Zdjęcie główne: © UNHCR/Ahmed Al-Mayadeen