21.2 C
Warszawa
8 września, 2024, 02:40
MigranciwPolsce.pl
WiR_Pixs

Grandi z UNHCR „przerażony” zniszczeniem po sześciodniowej wizycie na Ukrainie

Szef Agencji ONZ ds. Uchodźców ostrzega, że ​​potrzeby humanitarne w kraju pozostają pilne, a finansowanie musi zostać utrzymane i rozszerzone.
KIJÓW – Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Filippo Grandi, zakończył dziś sześciodniową wizytę na rozdartej wojną Ukrainie, swoją trzecią wizytę od czasu rosyjskiej inwazji, apelem do darczyńców o kontynuowanie kursu i wsparcie ludzi cierpiących przenikliwie.

Podróżował przez południe i wschód kraju, oglądając zniszczenia i zniszczenia, spotykając się z siedmioma szefami administracji obwodowej, kilkoma burmistrzami i wieloma cywilami dotkniętymi wojną w Odessie, Mikołajowie, Zaporożu, Dnieprze, Charkowie i Kijowie. Został także przyjęty przez prezydenta Zełenskiego, wicepremiera Ołeksandra Kubrakowa i ministra spraw zagranicznych Dmytro Kulebę.

„Byłem zbulwersowany poziomem zniszczeń, jakie zobaczyłem w wyniku rosyjskich pocisków i ostrzału” – powiedział Grandi na zakończenie swojej wizyty. „Infrastruktura cywilna, taka jak elektrownie, wodociągi, przedszkola i budynki mieszkalne, została uszkodzona lub zniszczona. Cywile, w tym dzieci i osoby starsze, zostały zabite lub uciekły ze swoich domów, a ich całe życie zostało wyrwane z korzeniami przez te bezsensowne ataki”.

Dzięki sieci ukraińskich partnerów – zwłaszcza lokalnych organizacji pozarządowych i organizacji społecznych – oraz pod przewodnictwem i kierownictwem ukraińskiego rządu, UNHCR znacznie zwiększyło skalę działań reagowania w tym kraju od lutego ubiegłego roku w ramach międzyagencyjnej odpowiedzi w ramach koordynatora ds. pomocy humanitarnej ONZ.

Reakcja obejmuje rozszerzenie operacji dalej na wschód i południe, do trudno dostępnych i nowo dostępnych obszarów, dostarczanie pomocy pieniężnej i rzeczowej ludności cywilnej dotkniętej wojną, przekazywanie zestawów naprawczych schronienia dla osób z uszkodzonymi domami, przeprowadzanie napraw mieszkaniowych, oraz udzielanie pomocy prawnej i poradnictwa psychologicznego osobom dotkniętym traumą wojenną. Ponad 4,3 miliona Ukraińców zostało wspartych przez UNHCR poprzez te i inne usługi i pomoc od początku inwazji.

UNHCR wniósł również wkład w rządową sieć „Punktów Niezwyciężoności” – publicznych schronów wyposażonych w generatory, grzejniki i Wi-Fi, dzięki którym ludzie mogą odeprzeć najgorsze zimowe mrozy, naładować akumulatory oraz mieć dostęp do światła i łączności do pracy i nauki.

Grandi był także świadkiem naprawy i odbudowy zniszczonej infrastruktury przez ukraińskich urzędników i obywateli. „Podczas gdy budynki zostały zniszczone, duch narodu ukraińskiego jest niezłomny” – dodał. „Jestem bardzo zainspirowany ich siłą i odpornością. To od nas wszystkich – społeczności międzynarodowej – zależy, czy będziemy ich wspierać, gdy rozpoczynają odbudowę. Wzywam państwa, międzynarodowe instytucje finansowe i inne podmioty do udziału w tym zadaniu – i to szybko”.

Aby ułatwić koordynację, Ministerstwo Społeczności, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury wraz z UNHCR uruchomiło „Ukraina jest domem” – platformę cyfrową, która ma dopasować podaż i popyt na pomoc w naprawach i odbudowie mieszkań. Ma na celu zapewnienie przejrzystego i wydajnego systemu pomocy humanitarnej, odbudowy, rozwoju, sektora prywatnego i innych partnerów w celu łączenia funduszy i wsparcia materialnego, aby pomóc ludziom, w tym uchodźcom i osobom wewnętrznie przesiedlonym, w naprawie zniszczonych domów, aby mogli wrócić do domu.

Chociaż wszystko to jest konieczne, Grandi ostrzegł również, że potrzeby humanitarne pozostają pilne, zwłaszcza w regionach frontowych kraju. Finansowanie pomocy humanitarnej musi zatem zostać utrzymane i rozszerzone. Ma to kluczowe znaczenie dla stabilizacji populacji i umożliwienia ludziom dotkniętym wojną przyczynienia się do odbudowy ich kraju i gospodarki. Odnotowując, że 15 lutego w Genewie rozpoczną się apele ONZ o pomoc dla ukraińskich uchodźców zarówno na terenie Ukrainy, jak i dla ukraińskich uchodźców. Grandi dodał: „Darczyńcy – rządy, biznes i osoby prywatne – byli niezwykle hojni w ciągu ostatniego roku. Trzeba to utrzymać, jeśli mamy zapewnić ludziom wsparcie, którego pilnie potrzebują dzisiaj iw nadchodzącym roku. Mam nadzieję, że wszyscy nasi darczyńcy będą nadal umożliwiać reagowanie na te potrzeby humanitarne”.

Grandi potwierdził również, że UNHCR zgodził się współpracować z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i innymi partnerami w budowaniu potencjału ukraińskiej infrastruktury konsularnej, aby lepiej chronić i pomagać Ukraińcom za granicą, w tym planującym powrót do domu.

UNHCR omówił również z władzami sytuację ukraińskich dzieci bez opieki i oddzielonych od rodziców w Federacji Rosyjskiej. Grandi powiedział, że UNHCR wraz z innymi międzynarodowymi partnerami będzie dążyć do dalszego dostępu do nich i opowiadać się za rozwiązaniami w ich najlepszym interesie, w szczególności za łączeniem rodzin. Powtórzył również, że w sytuacji konfliktu nadawanie obywatelstwa i otwieranie możliwości formalnej adopcji dzieci jest sprzeczne z międzynarodowymi normami i praktykami.

B-ROLL: https://media.unhcr.org/Share/r65t4kr640tu03e75f6n66k5fmq65t30

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, prosimy o kontakt:

W Genewie: Matthew Saltmarsh, +41 79 967 99 36, saltmars@unhcr.org
W Genewie: Louise Donovan, +41 792173058, donovan@unhcr.org
Na Ukrainie: Saorlaith Ni Bhroin, +380 50 489 4485, nibhroin@unhcr.org
W Nowym Jorku: Kathryn Mahoney, +1 (347) 574-6552, mahoney@unhcr.org

Źródło: https://www.unhcr.org/news/press/2023/1/63d3c3324.html

Zdjęcie Główne:WiR_Pixs

Polecane wiadomości

Skip to content