15.2 C
Warszawa
23 czerwca, 2024, 04:31
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Pytania i odpowiedzi z Mary Maker, najnowszą Globalną Ambasadorką Dobrej Woli UNHCR

Po ucieczce przed konfliktem i znalezieniu nadziei poprzez edukację – najpierw jako uczennica, a potem nauczycielka – jest teraz zapaloną orędowniczką i gawędziarką, której celem jest wzmacnianie głosów innych uchodźców.

Uchodźczyni z Sudanu Południowego, Mary Maker, została najnowszą Ambasadorką Dobrej Woli UNHCR, zobowiązując się do wzmacniania głosu innych przymusowo przesiedlonych osób i zwracania uwagi na ich rosnące potrzeby.

Jako dziecko uciekła przed konfliktem w Sudanie Południowym i znalazła schronienie w obozie dla uchodźców Kakuma w Kenii. Po pokonaniu przeszkód, by ukończyć szkołę średnią w kraju, została nauczycielką młodych uchodźców w Kakumie i żarliwą rzeczniczką ich prawa do edukacji, zwłaszcza dla dziewcząt.

Obecnie studiuje teatr i literaturę w ramach programu stypendialnego na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. W rozmowie z UNHCR z okazji nominacji Mary Maker ujawniła, co oznacza dla niej bycie Ambasadorem Dobrej Woli i co ma nadzieję osiągnąć w nadchodzących latach.

Co sądzisz o zostaniu Ambasadorem Dobrej Woli?

M.M.: Podekscytowana! Wspieram UNHCR od 2018 roku i jako uchodźca cenię sobie możliwość reprezentowania innych przesiedleńców na całym świecie i wypowiadania się w ich imieniu. Teraz, jako Ambasador Dobrej Woli, mogę nadal używać mojego głosu i osobistych doświadczeń, aby pomagać w zwiększaniu świadomości na temat rosnących potrzeb przesiedleńców. Jako aktor, scenarzysta i reżyser – gawędziarz – oraz rzecznik edukacji, jestem zarówno podekscytowana, jak i zaszczycona, że mogę być częścią rodziny Ambasadorów Dobrej Woli UNCHR!

Jakie były twoje pierwsze wspomnienia związane z UNHCR i dlaczego chciałaś zostać ambasadorem?

MM: Kiedy byłem dzieckiem, zostałam zmuszona do ucieczki przed wojną domową w Sudanie. Kiedy moja rodzina wjechała do Kenii, po raz pierwszy zobaczyłam logo UNHCR na dużych białych ciężarówkach. Byłam tak przerażona, że ​​początkowo nie byłam pewna, czy to dobry czy zły znak, ale mama powiedziała do nas: „Myślę, że nadeszła pomoc”. Kiedy lepiej zrozumiałem rolę i cel UNHCR, wiedziałem, że chcę wesprzeć ich pracę. Wiedziałam, że mogę im pomóc – pomóc milionom innych uchodźców na całym świecie, którzy desperacko potrzebują wsparcia

Co masz nadzieję osiągnąć w roli Ambasadora?

MM: Dla mnie bycie Ambasadorem Dobrej Woli oznacza dbanie o to, aby każdy uchodźca był dostrzegany, a my inwestujemy w jego potencjał. Chcę, aby przesiedleńcy mieli głos. Postrzegam siebie jako gawędziarza, a w mojej roli Ambasadora Dobrej Woli staram się podnosić te głosy i pomagać opowiadać historie tych, którzy są niesłyszani. Jestem pasjonatem edukacji, więc chcę również wspierać UNHCR w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia wszystkim przesiedleńcom dostępu do wysokiej jakości edukacji.

Grecja. Uchodźcy i migranci przybywają na Lesbos.

Stwórca Marii

Ambasadorzy Dobrej Woli UNHCR i osoby wspierające to jedne z najbardziej rozpoznawalnych twarzy organizacji, które dzięki swoim wpływom, poświęceniu i ciężkiej pracy pomagają rozpropagować jej imię i działalność w każdym zakątku świata.

Aby uzyskać więcej informacji o Mary Maker, odwiedź jej stronę internetową: www.unhcr.org/mary-maker

Autor: Personel UNHCR

Źródło: https://www.unhcr.org/news/stories/2023/3/640806ca4/qa-mary-maker-unhcrs-newest-global-goodwill-ambassador.html

Zdjęcie główne: © UNHCR/Ashu Rai

 

 

 

Polecane wiadomości

Skip to content