23.3 C
Warszawa
18 maja, 2024, 16:33
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Wenezuelscy uchodźcy, migranci i ich gospodarze potrzebują pomocy, aby wytyczyć lepszą przyszłość Wspólne oświadczenie UNHCR i IOM

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) wezwały dziś do zwiększenia międzynarodowego wsparcia dla uchodźców i migrantów z Wenezueli oraz przyjmujących ich społeczności w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. 

Prawie 7,2 miliona Wenezuelczyków opuściło swój kraj w ostatnich latach. Zdecydowana większość, 6 milionów, jest hostowana przez kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Podczas gdy w regionie wdrożono różne inicjatywy w zakresie legalizacji i dokumentacji, umożliwiające wielu dostęp do podstawowych praw i usług, społeczność międzynarodowa musi nadal chronić uchodźców i migrantów z Wenezueli oraz inwestować w przyjmujące ich społeczności.

Konieczne jest dodatkowe finansowanie, aby wspierać i uzupełniać wysiłki podejmowane przez kraje sąsiednie w celu zapewnienia opcji i stabilności wenezuelskim uchodźcom i migrantom oraz ich gospodarzom. Nie wolno ich zostawiać w tyle w obliczu licznych kryzysów humanitarnych na całym świecie.

Wenezuelscy uchodźcy i migranci w regionie nadal walczą o zaspokojenie swoich najbardziej podstawowych potrzeb, w tym żywności, opieki zdrowotnej, edukacji i mieszkań. Rosnące koszty utrzymania, skutki pandemii COVID-19, brak dokumentacji lub uregulowanego statusu oraz wysokie stopy bezrobocia sprawiły, że są one szczególnie narażone.

Teraz jest czas na działanie, myślenie o rozwiązaniach i inwestowanie w tych, którzy znaleźli możliwości w sąsiednich krajach, przy jednoczesnym dalszym udzielaniu pomocy w nagłych wypadkach najbardziej narażonym i przemieszczającym się, a także zwiększaniu wsparcia dla społeczności w Wenezueli, które tych, którzy decydują się na powrót.

Rząd Kanady i Unia Europejska będą współgospodarzami międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla w sprawie solidarności z uchodźcami i migrantami z Wenezueli oraz ich krajami i społecznościami przyjmującymi, która odbędzie się w dniach 16 i 17 marca w Brukseli, razem z UNHCR i IOM, współprzewodniczącymi Regionalna Międzyagencyjna Platforma Koordynacyjna ds. Uchodźców i Migrantów z Wenezueli (R4V).

Konferencja zgromadzi rządy gospodarzy i darczyńców, a także kluczowe podmioty biorące udział w odpowiedzi, w tym organizacje międzynarodowe, społeczeństwo obywatelskie, międzynarodowe instytucje finansowe i sektor prywatny. Obejmie on udział uchodźców i migrantów z Wenezueli, których to dotyczy.

Uwaga dla redaktorów

Transmisja na żywo z międzynarodowej konferencji „Solidarność z wenezuelskimi uchodźcami i migrantami oraz ich krajami i społecznościami przyjmującymi” w 2023 r.:

  1. 16 marca: Międzynarodowa konferencja w sprawie solidarności z wenezuelskimi uchodźcami i migrantami oraz ich krajami i społecznościami przyjmującymi – serwis streamingowy Komisji Europejskiej (europa.eu)
  2. 17 marca: Międzynarodowa konferencja w sprawie solidarności z wenezuelskimi uchodźcami i migrantami oraz ich krajami i społecznościami przyjmującymi – serwis streamingowy Komisji Europejskiej (europa.eu)
  • W dniu 15 marca odbędzie się wydarzenie towarzyszące „R4V Sector Roundtables”, które przyczyni się do podniesienia świadomości i widoczności osiągnięć reagowania, a także ciągłych luk, potrzeb i wyzwań różnych sektorów reagowania. Te spotkania przy okrągłym stole będą transmitowane na żywo w języku hiszpańskim i angielskim na kanale YouTube R4V .
  • Regionalny plan reagowania na rzecz uchodźców i migrantów (RMRP) na rok 2023 wymaga 1,72 miliarda dolarów na wsparcie 3,41 miliona uchodźców i migrantów oraz społeczności przyjmujących w 17 krajach w celu zaspokojenia ich potrzeb, integracji i włączenia do systemów krajowych. Więcej informacji na temat RMRP 2023-2024 koordynowanego przez R4V można znaleźć na stronie: R4V.info . W ubiegłym roku RMRP zaapelował o 1,79 mld dol., a do końca 2022 r. dofinansowano go w 37,8 proc.
  • Podczas konferencji w 2021 roku darczyńcy przeznaczyli 2,3 miliarda dolarów.
  • W Wenezueli plan pomocy humanitarnej (HRP) na lata 2022–2023 zapewnia ramy dla działań humanitarnych w tym kraju. HRP ma na celu budowanie zdolności na poziomie instytucjonalnym, społecznościowym i indywidualnym w celu poprawy świadczenia podstawowych usług, przywrócenia środków do życia oraz wzmocnienia odporności i zdolności do odbudowy najbardziej narażonych osób w Wenezueli.

 

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

w Panamie:

w Brukseli:

w Genewie:

Źródło: https://www.unhcr.org/news/press/2023/3/641068274/venezuelan-refugees-migrants-hosts-need-help-chart-brighter-future.html

Zdjęcie główne: © UNHCR/Nicolo Filippo Rosso

Autor: UNHCR

Polecane wiadomości