-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 18:06
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Ambasador Dobrej Woli UNICEF Orlando Bloom wraca na Ukrainę, gdzie wojna nadal niszczy życie dzieci

KIJÓW/NOWY JORK 27 marca 2023 r. – Ambasador Dobrej Woli UNICEF Orlando Bloom udał się w tym tygodniu na Ukrainę, aby spotkać się z dziećmi i rodzinami dotkniętymi wojną.

Podczas swojej 3-dniowej wizyty w Kijowie, Irpinie i Demidiwie Bloom był świadkiem, jak wojna na Ukrainie nadal ma niszczycielski wpływ na życie dzieci, ponad rok od eskalacji w lutym 2022 r. UNICEF szacuje, że zagrożonych jest 1,5 miliona dzieci depresji, lęku i innych schorzeń psychicznych, które mają długoterminowe konsekwencje dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

„Kiedy po raz pierwszy przyjechałem na Ukrainę w 2016 roku, zobaczyłem katastrofalne konsekwencje wojny dla dzieci i rodzin oraz to, jak podstawowe potrzeby, takie jak uczęszczanie do szkoły i wsparcie psychospołeczne, mają kluczowe znaczenie dla dobrostanu dzieci” — powiedział Bloom, który odwiedził wschodnią Ukrainę w 2016 roku. 2016 i Mołdawii w zeszłym roku, aby spotkać się z rodzinami uchodźców uciekających z Ukrainy. „Teraz, gdy dotknięte są dzieci w całym kraju, wsparcie to jest ważniejsze niż kiedykolwiek”.

Według doniesień, w ciągu ostatnich 13 miesięcy tysiące szkół zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych przez bombardowania i ostrzał, pozostawiając prawie 2,7 miliona ukraińskich dzieci z dostępem do nauki online lub w trybie mieszanym, twarzą w twarz i online. W krajach przyjmujących uchodźców dwoje na troje dzieci z Ukrainy nie jest obecnie zapisanych do systemu edukacji kraju przyjmującego. Niedawne badania UNICEF ujawniają, że dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie dotknięte, ponieważ tracą szansę na rozwinięcie krytycznych umiejętności potrzebnych do odniesienia sukcesu w szkole. Te i inne tematy związane z prawami dziecka i odbudową skoncentrowaną na dziecku na Ukrainie były również omawiane podczas spotkania Blooma z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Niektóre z dzieci, które spotkałam – na przykład 10-letnia Hanna z Wołnowachy w obwodzie donieckim – miały ograniczony dostęp do bezpośredniej edukacji przez ponad rok” – powiedziała Bloom. „Chociaż UNICEF pomaga zapewnić dzieciom możliwość nauki online, wciąż brakuje im kluczowego doświadczenia, jakim jest interakcja z kolegami z klasy i nauczycielami. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci te interakcje są kluczowe dla ich rozwoju emocjonalnego i poznawczego i nie można ich zastąpić ekranem komputera”.

Podczas podróży Bloom odwiedził Irpin, miasto mocno dotknięte początkami wojny. Tutaj odwiedził szkołę, w której przy wsparciu UNICEF piwnica została przekształcona w schron przeciwatomowy, aby zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń do kontynuowania nauki, gdy zabrzmią syreny przeciwlotnicze.

Bloom odwiedziła także „Spilno Child Spots” UNICEF-u w Irpinie i Kijowie, gdzie dzieci – w tym te wysiedlone przez wojnę – mogą się bawić i uczyć. Punkty Spilno to również punkty kompleksowej obsługi, w których dzieci mogą otrzymać wsparcie psychospołeczne, badania lekarskie i skierowania do specjalistycznych placówek. W 2022 roku ponad 500 000 dzieci i ich opiekunów odwiedziło 180 Spilno Spotów na Ukrainie.

„W chaosie i niepewności wojny wspieranie edukacji dzieci jest niezbędnym narzędziem ochrony ich zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w perspektywie długoterminowej” – powiedział Bloom. „Jest to szczególnie ważne we wczesnych latach, kiedy dzieci rozwijają umiejętności uczenia się i emocjonalne, których potrzebują, aby w pełni wykorzystać swój potencjał”.

W ciągu ostatniego roku na Ukrainie UNICEF zapewnił dzieciom i rodzinom dotkniętym wojną edukację, opiekę zdrowotną, w tym wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego, wyżywienie, wodę i urządzenia sanitarne oraz ochronę. W krajach przyjmujących uchodźców z Ukrainy UNICEF współpracuje z władzami krajowymi i lokalnymi, a także organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić pomoc i wsparcie rodzinom uciekającym przed wojną na Ukrainie.

Ponieważ działania wojenne trwają nieprzerwanie, a potrzeby wciąż rosną, UNICEF kontynuuje dostarczanie pomocy dzieciom na Ukrainie i w krajach sąsiednich i potrzebuje 1,05 miliarda dolarów na zaspokojenie rosnących potrzeb 9,4 miliona ludzi, w tym 4 milionów dzieci, które pozostają głęboko dotknięte wojną w Ukraina.

„Przede wszystkim dzieci potrzebują zakończenia tej wojny i trwałego pokoju, aby mogły odzyskać swoje dzieciństwo, powrócić do normalności i zacząć się leczyć” – powiedziała Bloom. 

ZAPRASZAMY DO WSPARCIA UNICEF
Zdjęcie: UNICEF/UN0819998/Skyba

Polecane wiadomości

Kryzys klimatyczny zmienia nie tylko planetę, ale także życie dzieci

UNICEF

Dziś święto pracowników Prokuratury Ukrainy. W obecności Gene'a…

Zelenskiy Official

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej