12 C
Warszawa
26 października, 2024, 12:20
MigranciwPolsce.pl
UNICEF

Rośnie liczba przypadków polio w krajach dotkniętych konfliktami

W Światowy Dzień Polio UNICEF ostrzega, że liczba przypadków polio w krajach o wysokiej podatności na zagrożenia i dotkniętych konfliktami wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Z 541 dzieci dotkniętych polio na całym świecie w 2023 roku, 85 proc. mieszka w 31 krajach dotkniętych konfliktami i o wysokiej podatności na zagrożenia. Liczba przypadków polio w tych regionach wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Ponadto rutynowa wszczepialność wśród dzieci spadła z 75 proc. do 70 proc. – znacznie poniżej wymaganych 95 proc. dla odporności zbiorowej.
Dane te stanowią poważne ostrzeżenie. Polio nadal rozwija się w miejscach, gdzie życie dzieci jest najbardziej zagrożone, a konflikty, katastrofy naturalne, kryzysy humanitarne i inne czynniki utrudniają dostarczanie im niezbędnej opieki zdrowotnej.

W konfliktach dzieci stają w obliczu czegoś groźniejszego nawet od bomb i kul – są narażone na śmiertelne choroby, które nie powinny już istnieć. W wielu krajach jesteśmy świadkami załamania systemów opieki zdrowotnej, zniszczenia infrastruktury wodno-sanitarnej i przemieszczania się rodzin, co powoduje wzmożone występowanie chorób takich jak polio. Dzieci dotknięte tą chorobą doznają paraliżu, nie mogą chodzić, bawić się ani wrócić do szkoły.

– powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF. ​

Globalny spadek szczepień dzieci doprowadził również do wzrostu liczby ognisk polio w tym w krajach, które były wolne od polio od dziesięcioleci. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w regionach dotkniętych konfliktami. 15 z 21 takich krajów – w tym Afganistan, Demokratyczna Republika Konga, Somalia, Sudan Południowy i Jemen – obecnie zmaga się z polio.
W Strefie Gazy, w ostatnich miesiącach UNICEF i partnerzy zintensyfikowali działania pomocowe w związku ze wzrostem liczby ognisk polio. W połowie września dotarliśmy do prawie 600 tys. palestyńskich dzieci poniżej 10. r.ż. podczas pierwszej rundy kampanii szczepień przeciw polio. Druga i ostatnia runda została pomyślnie wdrożona w południowej i centralnej części Gazy, ale nowe masowe przemieszczenia i bombardowania opóźniły proces na północy. Kampania została uruchomiona po odkryciu wirusa polio w Gazie, wcześniej nieobecnego w tym regionie przez 25 lat.
© UNICEF/UNI668428/El Baba

© UNICEF/UNI668428/El Baba

W Sudanie krajowe statystyki szczepień dzieci spadły z 85 proc. przed wojną do 53 proc. w 2023 r., a w aktywnych strefach konfliktu do zaledwie 30 proc. W odpowiedzi przeprowadziliśmy w ostatnich miesiącach dwie kampanie szczepień przeciwko polio, docierając do 2,9 mln dzieci poniżej 5. r.ż.
Kompleksowe kampanie szczepień przeciw polio w krajach o niskim poziomie rozwoju, dotkniętych konfliktami i narażonych na zagrożenia są niezbędne do powstrzymania dalszych ognisk tej choroby i ochrony dzieci. Przerwy humanitarne są niezbędne, aby pracownicy medyczni mogli dotrzeć do dzieci i bezpiecznie podać im szczepionki. UNICEF dostarcza ponad miliard dawek szczepionek przeciw polio rocznie – co stanowi największy udział w globalnych dostawach. Naszym celem jest wyeliminowanie tej choroby. Wiemy, że jest to możliwe, dlatego wzywamy rządy, partnerów i darczyńców do:
  • Priorytetowego szczepienia wszystkich dzieci przeciwko polio, zwłaszcza w obliczu konfliktów i kryzysów humanitarnych oraz w krajach o niskiej wszczepialności w całej Afryce i części Azji.
  • Wzmocnienia systemów szczepień, aby zapewnić je wszystkim dzieciom.
  • Ochrony pracowników humanitarnych i medycznych oraz przestrzegania przerw humanitarnych niezbędnych do prowadzenia kampanii szczepień.
  • Zapewnienia niezbędnych zasobów dla Global Polio Eradication Initiative (GPEI), aby móc szybko powstrzymywać ogniska choroby.
  • Uwzględnienia tematu wyeliminowania polio w agendach politycznych na wszystkich szczeblach, priorytetyzacji innowacyjnych rozwiązań i skoordynowanych działań w celu poprawy jakości kampanii szczepień.

Rozprzestrzenianie się polio nie tylko naraża dzieci w krajach nim dotkniętych na bezpośrednie ryzyko, ale także stanowi rosnące zagrożenie dla sąsiednich krajów

– oceniła Russell.

Ten etap jest najtrudniejszy, ale teraz musimy działać zdecydowanie. Nie możemy odpuścić, ponieważ każde dziecko, w każdym zakątku świata powinno być chronione przed polio

– dodała.

© UNICEF/UNI591845/Andriantsoarana
Źródło: UNICEF

Polecane wiadomości

Skip to content