-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 17:26
MigranciwPolsce.pl
UNN

Putin rozważał już możliwość użycia broni nuklearnej na Ukrainie i zdał sobie sprawę, że nawet ograniczony atak nie przyniesie żadnych korzyści – środki masowego przekazu

KIJÓW. 23 lutego. UNN. We wtorek wystąpienie Putina w Radzie Bezpieczeństwa oznaczało jego pierwszy powrót do retoryki nuklearnej od zeszłej jesieni, kiedy to wydał zawoalowane ostrzeżenia, by „użyć wszystkich dostępnych nam środków” do obrony zdobyczy i zasugerował, że Rosja może przeprowadzić pierwszy atak nuklearny. Pisze o tym Financial Times, donosi UNN.

Detale

Według dwóch osób bliskich Kremlowi Putin rozważał już możliwość użycia broni jądrowej na Ukrainie i doszedł do wniosku, że nawet ograniczony atak nie przyniesie Rosji żadnych korzyści.

„On nie ma powodu, by naciskać guzik. Po co bombardować Ukrainę? Zdetonowaliście taktyczną bombę atomową w Zaporożu” – mówi były rosyjski urzędnik. „Wszystko jest całkowicie napromieniowane, nie można tam pojechać, a poza tym ma to być Rosja, więc po co?”

Zamiast tego Putin powiedział, że Rosja zawiesi swój udział w nowym NPT, najnowszym traktacie zbrojeniowym ze Stanami Zjednoczonymi, który reguluje arsenały nuklearne tych krajów.

Tym razem jednak Putin nie zagroził faktycznym użyciem broni nuklearnej, co analitycy zinterpretowali jako znak, że zaczyna zdawać sobie sprawę z ograniczeń Rosji.

„Wojna trwa od roku. Putin od dawna mówi, że jest w stanie wojny z Zachodem, a nie z Ukrainą. Nie można o tym tak po prostu mówić, trzeba podjąć kroki, aby pokazać coś namacalnego ”, mówi Abbas Gallyamov, były autor przemówień Putina. „W przeciwnym razie, w jego paradygmacie, będzie wyglądało, że Zachód unicestwia Rosję, a on nie może nic w zamian powiedzieć”.

Według kalkulacji Putina, ludzie związani z Kremlem, Rosja jest bardziej przyjazna wojnie niż Zachód i Ukraina i wystarczająco odporna, aby przetrwać problemy gospodarcze.

Z kolei Putin stawia na to, że potrafi przejrzeć te strategiczne turbulencje, mówią ludzie, którzy go znają. Zamiast upierać się, że wojna nie dotknęła większości Rosjan, jak robił to Kreml w pierwszych miesiącach swojego istnienia, kiedy życie w dużej mierze toczyło się normalnie, Putin przyjął retorykę mobilizacji, wzywając całe społeczeństwo do zjednoczenia się wokół inwazji.

Sceny środowego wiecu patriotycznego pokazały, jak daleko zaszedł Putin w ciągu zaledwie kilku lat. Jego występ na moskiewskim stadionie Łużniki i fakt, że Kreml najwyraźniej nie sądził, że może wypełnić stadion, by wesprzeć Putina, bez zmuszania ludzi do pójścia tam, sugeruje, że urzędnicy wiedzą, jak trudno będzie zmobilizować społeczeństwo wokół wojny

„Nawet w swoim umyśle rozumie, że nie nastąpi to szybko. Będzie to kosztowny i długi proces” – mówi były amerykański urzędnik. „Myśli, że ma czas – ma 70 lat – i środki, pieniądze na ropę i gaz, aby to osiągnąć. I za to zostanie zapamiętany: ponieważ zbierał rosyjskie ziemie, tak jak Piotr Wielki”. .

Ale alternatywa, według jednego z byłych wysokich rangą urzędników Kremla, może być dla Putina zbyt trudna.

– Strach pomyśleć, co się stanie, jeśli zakończy się to katastrofalną porażką Rosji – mówi były urzędnik. „Oznacza to, że popełniono katastrofalne błędy, a osoba, która za tym stoi, musi zniknąć z tego życia, czy to kulą, czy cyjankiem, czy czymkolwiek. A jeśli nie ma sprawiedliwości na tym świecie, to jej nie będzie” – dodaje.

„To tak, jak grało dwóch szachistów. Jeden z nich przegrywa i uderza drugiego szachownicą w głowę. Czy to znaczy, że wygrał? Nie, to tylko akt desperacji”.

Źródło:https://www.unn.com.ua/uk/news/2016752-putin-uzhe-produmav-mozhlivist-zastosuvannya-yadernoyi-zbroyi-v-ukrayini-i-zrozumiv-scho-navit-obmezheniy-udar-ne-prinese-koristi-zmi
Autor: Hałyna Kryżaniwska

Zdjęcie: UNN

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej