Praga – dzielnica pełna tajemnic i smaków!
Wycieczki organizowane przez warszawskie biuro JRS to już tradycja, która łączy uchodźców z całego świata. Tym razem ruszyliśmy na Pragę, miejsce, które dla jednych jest zagadką, a dla innych podróżą w przeszłość.
Wiecie, gdzie gęsi chodziły w “butach” ze smoły? Albo o co spierali się uczniowie Jezuitów i Pijarów? A najlepsze pyzy i flaki gorące – gdzie je znaleźć? O tym wszystkim opowiadał nasz genialny przewodnik Krzysztof Sójka, oprowadzając nas po prawobrzeżnej Warszawie.
Zaczęliśmy przy Porcie Praskim, ruszając śladem pomnika Kościuszkowców – hołdu dla tych, którzy w 1944 roku próbowali pomóc walczącej stolicy. Potem Katedra św. Floriana zachwyciła nas neogotyckim pięknem, a w muzeum Pragi poczuliśmy ducha dawnych czasów – z widokiem na kultowy bazar Różyckiego w tle! Były też odwiedziny u Sióstr Loretanek i prawdziwa perełka – Domek Loretański w Kościele Matki Bożej Loretańskiej.
Praga to historia w pigułce: od wypalania lasów (stąd nazwa i może nawet smoła na gęsie “buty”!), przez prawa miejskie w 1648 roku od Władysława IV Wazy, aż po dołączenie do Warszawy w 1791. A wszystko to w towarzystwie niesamowitych ludzi – Dariusza Michalskiego, Ewy Frąckowiak i Marty Pazdej, którzy sprawiają, że te wyprawy mają duszę.
Żródło materiału: wAkcji.org – JRS Poland – Jezuicka Służba Uchodźcom