W wyniku wojen, migracji i ubóstwa około 250 milionów dzieci na całym świecie nie ma dostępu do edukacji. Papież Franciszek w swoim filmie promującym styczniową intencję modlitewną podkreśla, że jest to prawdziwa katastrofa edukacyjna. W tym miesiącu prosi o modlitwę, aby prawo do edukacji dla migrantów, uchodźców i osób dotkniętych wojną było zawsze respektowane, ponieważ jest ono niezbędne do budowania bardziej ludzkiego świata.
Módlmy się aby zawsze szanowano niezbędne w budowaniu lepszego świata prawo migrantów, uchodźców i osób dotkniętych wojną do edukacji.
Papież przypomina, że każde dziecko, niezależnie od statusu imigracyjnego, ma prawo do nauki. Edukacja daje nadzieję i chroni migrantów oraz uchodźców przed dyskryminacją, grupami przestępczymi i wyzyskiem.
Ojciec Święty podkreśla, że edukacja otwiera drzwi do lepszej przyszłości. Dzięki niej migranci i uchodźcy mogą przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa, zarówno w nowym kraju, jak i w kraju pochodzenia, jeśli zdecydują się na powrót. Franciszek przypomina, że przyjmując cudzoziemca, przyjmujemy Jezusa Chrystusa.
W jednym ze swoich przemówień powiedział: „Edukacja jest jednym z najpotężniejszych narzędzi, które możemy dać naszym dzieciom. To klucz do przyszłości pełnej nadziei i możliwości”.
Dodatkowo, według raportu UNICEF, w Polsce w roku szkolnym 2023/24 uczyło się około 290 tysięcy uczniów-cudzoziemców, z czego większość stanowili uczniowie z Ukrainy.
Przypomnijmy: Według UNHCR, na koniec 2023 roku na całym świecie było około 117,3 miliona osób przymusowo przesiedlonych z powodu prześladowań, konfliktów, przemocy, naruszeń praw człowieka i innych wydarzeń poważnie zakłócających porządek publiczny. Wśród nich 37,9 miliona to uchodźcy, 68,3 miliona to osoby wewnętrznie przesiedlone, a 8 milionów to osoby ubiegające się o azyl.
Na podstawie: vaticannews.va opr.dm
Żródło materiału: wAkcji.org – JRS Poland – Jezuicka Służba Uchodźcom