Sudan Południowy uzyskał niepodległość w 2011 roku, po zakończeniu trwającej ponad 20 lat wojny domowej. Niestety, w rzeczywistości kraj jest wciąż skonfliktowany. Sytuację utrudniają również trudne warunki klimatyczne i kryzys ekonomiczny kraju. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy Sudanu Południowego migrują w inne części kraju lub poza jego granice w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia, wody i żywności.
CO ROBI POLSKA AKCJA HUMANITARNA?
W Sudanie Południowym działamy od 2006 roku. Naszym priorytetem jest zapewnienie ludziom dostępu do czystej wody i bezpiecznych warunków higienicznych. Prowadzimy również szeroki zakres działań z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego. Osoby wewnętrznie przemieszczone, powracające do domów i lokalne społeczności wspieramy dystrybucjami przedmiotów pierwszej potrzeby i schronień.
Budujemy i remontujemy studnie, latryny i stacje mycia rąk. Dbamy o odpowiednie warunki sanitarne w szkołach. Edukujemy z zakresu dobrych praktyk higienicznych i rozdajemy pakiety z produktami niezbędnymi do zapewnienia sobie i swojej rodzinie odpowiedniego bezpieczeństwa higienicznego.
Nasz Zespół Reagowania Natychmiastowego regularnie sprawdza jakość i dostępność wody wśród lokalnych społeczności, a także dba o skuteczną i szybką odpowiedź na wybuchy epidemii. Badamy potrzeby mieszkańców regionu i dostarczamy im odpowiednie narzędzia i umiejętności, aby sami skutecznie mogli dbać o własne bezpieczeństwo higieniczne.
Aby wesprzeć społeczność w efektywnej produkcji żywności, zapewniamy szkolenia. Dystrybuujemy nasiona, narzędzia rolnicze, sprzęt do nawadniania upraw. Współpracujemy ze społecznością-ogranizujemy pokazy i szkolenia, inicjujemy działanie Terenowych Szkółek Rolniczych.
Celem naszych działań jest zarówno odpowiadanie na nagłe potrzeby, jak i zwiększanie odporności społeczności na przyszłe kryzysy.
2022/2023 – SUDAN POŁUDNIOWY – WODA/POMOC RZECZOWA II
Mieszkańcy Sudanu Południowego narażeni są na wielopłaszczyznowe wyzwania związane z zagrożeniami klimatycznymi, epidemiami, niskim poziomem bezpieczeństwa i utratą środków do życia. Tragiczną sytuację dodatkowo pogarszają powodzie, które pustoszą Sudan Południowy już czwarty rok z rzędu. W efekcie wiele rodzin jest zmuszanych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania w poszukiwaniu wody, żywności i pastwisk dla zwierząt hodowlanych.
Działania w projekcie skierowane są do 20 000 osób wewnętrznie przemieszczonych, społeczności przyjmujących oraz osób powracających, którym PAH zapewni natychmiastowy dostęp do wody i sanitariatów. W ramach projektu naprawimy 40 istniejących ujęć wody, zbudujemy latryny, dbając o to, aby były one odporne na powodzie. Przekażemy także zestawy menstruacyjne 1200 kobietom i dziewczętom. W ramach projektu działać będzie też nasz Zespół Reagowania Natychmiastowego (Emergency Response Team, ERT), który zapewni natychmiastową pomoc humanitarną.
Źródło: https://www.pah.org.pl/