17.9 C
Warszawa
18 lipca, 2024, 05:16
MigranciwPolsce.pl
CARITAS

Ratunek przed blackoutem. Caritas otwiera Punkty Nadziei na Ukrainie

Nie wszyscy spędzają w spokoju i cieple długie zimowe wieczory. W wyniku ataków rakietowych mieszkańcy Ukrainy cierpią z powodu braku prądu, wody i ogrzewania. Caritas otwiera Punkty Nadziei za naszą wschodnią granicą, w których potrzebujący Ukraińcy otrzymają niezbędną pomoc i ochronę przed ciemnością i zimnem.

Wojna na Ukrainie trwa już od jedenastu miesięcy. Od października Rosjanie nasilili ataki na infrastrukturę cywilną, taką jak elektrownie i sieci przesyłowe. Rakiety i drony wywołują wyłączenia prądu (blackouty) w największych miastach i całych obwodach kraju. Miliony obywateli Ukrainy zostają odcięte także od ogrzewania i bieżącej wody. Ukraińskie służby nieustannie pracują nad usuwaniem szkód, ale skutki ataków będą odczuwane nawet do jesieni 2023 roku.

18 Punktów Nadziei dla Ukrainy

Wielu Ukraińców już teraz cierpi z powodu zimna i problemów z żywnością. Rodziny mieszkające w zabudowie wielorodzinnej często nie mają alternatywnych źródeł elektryczności czy gazu, dlatego nie mogą przygotowywać ciepłych posiłków i utrzymywać odpowiedniej temperatury w mieszkaniach. Najciężej doświadczone są rodziny z małymi dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. – Ukraińcy bardzo potrzebują pomocy, dzięki której będą mogli przetrwać zimę. Bierzemy pod uwagę, że pomoc energetyczna będzie potrzebna przez cały rok – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wobec krytycznej sytuacji energetycznej na Ukrainie Caritas otwiera Punkty Nadziei w największych miastach, gdzie szczególnie trudno przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych. Łącznie z 18 Punktów Nadziei skorzystają mieszkańcy m.in. Odessy, Mikołajowa, Chersonia, Krzemieńczuka, Konotopu. Pierwsze 5 Punktów Caritas uruchomiła na początku stycznia w Kijowie, Żytomierzu, Winnicy, Charkowie i Chmielnickim. Punkty są organizowane przez każdą jednostkę diecezjalną kościoła rzymskokatolickiego i biuro krajowe Caritas-SPES – misji charytatywnej kościoła rzymskokatolickiego, z którą blisko współpracuje Caritas Polska.

– Jest tu kącik dla dzieci, więc maluchy nie będą się nudzić. Tu możemy modlić się, gdy nie ma światła. Można coś zjeść i zaparzyć kawę, jest generator prądu. Bardzo się cieszymy, że mamy takie miejsce. Są trudne chwile, kiedy jest syrena, niepokoimy się: dokąd biec? Wtedy przychodzimy tutaj – mówi Wiktoria, mieszkanka Kijowa, matka trójki dzieci.

Gorąca herbata, dostęp do internetu i ładowarek

Punkty Nadziei dają każdemu mieszkańcowi Ukrainy szansę ogrzania się i naładowania akumulatora telefonu czy laptopa, nawet w warunkach długotrwałego braku prądu w konkretnej miejscowości. Każdy Punkt jest zaopatrzony w wodę, gorące napoje, oświetlenie, dostęp do internetu, miejsce do odpoczynku, apteczkę oraz przestrzeń dla matek z dziećmi. W każdym jest też możliwość podgrzania posiłków.

Alarmy rakietowe trwają często kilka godzin. Czas ten Ukraińcy spędzają w schronach i murowanych budynkach, które są ciemne i zimne, jeśli nie wyposażono ich w odpowiednie instalacje. To przede wszystkim w schronach powstają Punkty Nadziei Caritas, aby osoby ukrywające się przed nalotami miały zapewnione także ciepło i elektryczność. Dodatkowo uruchomionych zostanie 5 punktów tymczasowych w namiotach, w których Ukraińcy będą mogli się ogrzać, oczekując na pomoc. Z każdego z Punktów będzie mogło skorzystać jednocześnie około 30-40 osób.

– Dzięki naszemu partnerowi Caritas Polska otworzyliśmy właśnie Punkt Nadziei na terenie parafii Chrystusa Króla w Kijowie – mówi Olena, pracownica Caritas-SPES. – Parafia znajduje się w dzielnicy, w której mieszka wiele młodych rodzin, które bardzo potrzebują tego Punktu. Dzięki naszym darczyńcom mamy ciepło i prąd, a już niedługo będzie tu internet. Tutaj można napić się herbaty, pobawić się z dziećmi, przeczekać czas ciemności i chłodu, naładować telefony i powerbanki, a potem wrócić do domu.

Na potrzeby Punktów Nadziei Caritas przygotowała m.in. generatory elektryczne, nagrzewnice, odbiorniki internetowe Starlink, przenośne stacje do ładowania urządzeń, termopoty, ponad 7 tysięcy krzeseł składanych, apteczki, koce, kolorowanki, kredki i inne artykuły dla przestrzeni dziecięcej. Namioty, latarki i koce pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pozostałe materiały Caritas zakupiła ze środków pozyskanych od darczyńców.

Nieprzerwany strumień pomocy

Od pierwszego dnia wojny Caritas Polska udziela pomocy Ukraińcom – tym, którzy pozostali w kraju, i tym, którzy udali się do Polski. Dotąd Caritas dostarczyła na Ukrainę pomoc rzeczową o wartości 200 mln złotych i nieprzerwanie wysyła przez granicę żywność, leki, artykuły pierwszej potrzeby. W ramach akcji Paczka dla Ukrainy Caritas przekazała 50 tysięcy paczek z żywnością i środkami higienicznymi o wartości ponad 15 mln złotych. We współpracy z Caritas-SPES uruchomiony został na Ukrainie program Rodzina Rodzinie, w ramach którego comiesięczne wsparcie finansowe od października 2022 roku otrzymuje 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Od października do grudnia 2022 roku w ramach grantu MSZ „Polska Pomoc” Caritas wsparła kwotą niemal 2 mln 250 tysięcy złotych ponad 1162 gospodarstwa domowe, czyli w sumie 2684 osoby z regionów odeskiego i mikołajowskiego – do regionów tych napłynęły tysiące uchodźców, szczególnie narażonych na trudną sytuację materialną w okresie zimy. Na Ukrainie Caritas kieruje pomoc przede wszystkim do rodzin wewnętrznie przesiedlonych, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, kobiet w ciąży.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i apelujemy o wspieranie naszych przyjaciół na Ukrainie!

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy:

  • dokonując wpłaty przez stronę https://caritas.pl/ukraina oraz caritas.pl/rodzina
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (z dopiskiem UKRAINA)
  • wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT)

Źródło: https://caritas.pl/

Zapraszamy do wsparcia CARITAS POLSKA 🙂

Polecane wiadomości

Skip to content