15.6 C
Warszawa
29 września, 2023, 06:20
MigranciwPolsce.pl
Dzieci piszące na kartce

Uczą się, bo lubią

Ponad 100 kompletów podręczników dla dzieci z rodzin uchodźców zakupiła Caritas Polska wraz z 5 Centrami Pomocy Migrantów i Uchodźców. Pomoc została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców.

— Edukacja jest jednym z najważniejszych czynników integracyjnych dzieci z rodzin uchodźczych, dlatego zapewnienie dzieciom podręczników szkolnych jest dla nas priorytetem — podkreśla Marta Walasik-Sałek odpowiedzialna za pomoc uchodźcom w Caritas Polska.

Mali i duzi uczniowie z Czeczenii, Ukrainy, Turkmenistanu rozpakowywali pudełka z podręcznikami z taką niecierpliwością, jakby to były prezenty. To uświadamia, jak wielką wartością jest edukacja i bezpieczne dzieciństwo. Dzieci chętnie opowiadały o szkołach, w których się uczą, dzieliły się swoimi osiągnięciami, a rodzice nie kryli dumy. Okazało się, że świadectwa z czerwonym paskiem nie są nieosiągalne dla uczniów z rodzin uchodźczych. Movsar, który zdał do szóstej klasy, wyrecytował piękny wiersz o… Polsce. Ten utalentowany mówca posługuje się pięcioma językami: czeczeńskim, polskim, rosyjskim, angielskim i hiszpańskim.

Caritas Polska realizuje wspólnie z 5 Caritas diecezjalnymi i MOPR w Lublinie projekt: „Indywidualny Plan Działania  – integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez kompleksowe doradztwo i pomoc prawną.” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa.

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

 

Polecane wiadomości

To jest naprawdę dobra wiadomość “Daniel z Kamerunu, który ma chorobę krwi (dr…

Redemptoris Missio

Polscy żołnierze stacjonujący w Bośni i Hercegowinie dostarczyli artykuły medyc…

Redemptoris Missio

Potrzebne wsparcie dla ośrodka zdrowia w Figuil w Kamerunie…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej