17 C
Warszawa
28 września, 2023, 13:26
MigranciwPolsce.pl
w-trosce-o-afrykanska-kobiete

W trosce o afrykańską kobietę

W imieniu Dyrekcji Szkoły Kizito w Bouar, nauczycieli i wszystkich dziewcząt, dziękujemy Wam za troskę i pomoc okazaną „Afrykańskiej Kobiecie”, od której zależy przyszłość rodziny i społeczeństwa – pisze s. Izabela Pilorz, pasterzanka. Dając uczennicy „narzędzie pracy”, jaką jest maszyna do szycia, pomagamy jej w zdobyciu zawodu, a dzięki temu w utrzymaniu rodziny.

Kochani Dobroczyńcy! Z radością informuję, że dzięki Waszej pomocy w tym roku 21 dziewcząt ukończyło trzeci rok nauki w Kizito i uzyskało maszynę do szycia.

W minionym roku szkolnym 2021/2022 naukę w Centrum Kizito rozpoczęło 88 dziewcząt: 37 dziewcząt został przyjętych na 1 rok, 28 na drugi rok, 23 na 3 rok. Szkołę ukończyło w lipcu tego roku 79 dziewcząt. Dyrektorem szkoły jest pani Kozengue Sophie, której pomaga 11 nauczycieli. Zajęcia prowadzone są z języka francuskiego, higieny, przygotowania do życia w rodzinie, katechezy, szycia, kuchni. Dziewczęta uczą się także robienia na drutach i wyszywania. Prowadzone są dla nich również zajęcia sportowe. Nauka rozpoczyna się każdego dnia o godz. 8.00 i trwa do 12.30.

W minionym roku szkolnym przeżyliśmy kilka ważnych wydarzeń. Do najważniejszych należy wizytacja Nuncjusza Apostolskiego oraz współpraca z panią Ewą Marciniak, która w lutym 2022 r. przez miesiąc uczyła dziewczęta szycia. Dzięki pomocy woluntariuszki z Polski dziewczęta dużo postąpiły w nauce szycia. Ponadto nasze Centrum odwiedzili i wsparli przedstawiciele “Pomocy Kościołowi w Potrzebie”. Współpracowaliśmy też z organizacją “Mercy Corps”. Dziewczęta wybrane przez tą organizację mogą się uczyć szycia, gotowania i fryzjerstwa.

Na terenie naszej szkoły funkcjonuje także żłobek, w którym jest 34 dzieci. W tym roku urodziło się 11 niemowląt 🙂

Raz jeszcze dziękuję Darczyńcom, którzy poprzez Fundację Dzieci Afryki – w ramach programu “Dziewczęta w Bouar“, wspierają w edukacji młode kobiety w Republice Środkowoafrykańskiej.

s. Izabela Pilorz, Pasterzanka

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

Potrzebne wsparcie dla ośrodka zdrowia w Figuil w Kamerunie…

Redemptoris Missio

To jest naprawdę dobra wiadomość “Daniel z Kamerunu, który ma chorobę krwi (dr…

Redemptoris Missio

Dziękujemy Wam za dary dla seniorów z Ukrainy We wsi Zariczne nie ma działający…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej