-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 11:26
MigranciwPolsce.pl
praworządność

O praworządności w Polsce podczas konferencji OBWE

W dniach 26 września – 7 października Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i jej warszawskie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) zorganizowały konferencję 2022 Warsaw Human Dimension Conference, która pełniła rolę szczytu (sesji plenarnej) instytucji OBWE ds. ochrony praw człowieka. W konferencji wzięli udział stali przedstawiciele państw członkowskich OBWE (tj. ambasadorzy) oraz przedstawiciele organizacji praw człowieka z całego świata.

ODF jak zawsze była obecna na konferencji, aby bronić praw człowieka i podstawowych wolności w dwóch regionach, których dotyczy nasza praca. Nasza delegacja zabrała głos podczas trzech sesji plenarnych.

Poza wystąpieniem Barlyka Mendygaziyeva w imieniu obrońców praw człowieka w Kazachstanie przedstawiciele i goście ODF wygłosili podczas sesji plenarnej trzy przemówienia na temat praworządności i podstawowych wolności w Polsce.

Pierwszym z nich był Marcin Mycielski, który zabrał głos podczas pierwszej sesji plenarnej 27 września (sesja plenarna I: Instytucje demokratyczne), zajmującej się między innymi tematem „Krajowe instytucje praw człowieka i rola społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praw człowieka”. W swoim wystąpieniu Martin skupił się na upolitycznieniu prokuratury w Polsce i niektórych z jej ofiar, takich jak sędziowie Ewa Gregajtys, Ewa Leszczyńska-Furtak i Igor Tuleya, liderzy Polskiego Strajku Kobiet, działacze na rzecz uchodźców, byli szefowie służb bezpieczeństwa Paweł Wojtunik i Krzysztof Bondaryk, a także rywale biznesowi PiS, tacy jak Piotr Osiecki czy Przemysław Krych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w naszym najnowszym raporcie, które Martin również przedstawił podczas sesji.

Marcin podkreślił również to, w jaki sposób upolityczniona prokuratura i organy ścigania stworzyły wrogie środowisko dla obrońców praw człowieka w Polsce. Swoje wystąpienie zakończył stanowczym stwierdzeniem: – Polska powoli zmienia się w państwo mafijne, w którym instytucje służą ochronie rządzących elit, przestępców, przed obrońcami praw człowieka, a nie na odwrót.

29 września, podczas sesji plenarnej III: Tolerancja i brak dyskryminacji, Bartosz Kramek zabrał głos, aby poinformować przedstawicieli państw członkowskich OBWE o zagrożeniu ze strony skrajnej prawicy w Polsce, w tym pseudokatolickich fundamentalistów z Instytutu Ordo Iuris i innych organizacji faszystowskich umocowanych przez rządzącą koalicję i jej propagandę.

– Na tle erozji praworządności i standardów demokratycznych, skala przestępstw z nienawiści w Polsce stale rośnie. Propaganda obozu rządzącego umacnia prawicowe ugrupowania, które promują dyskryminację i nietolerancję – mówił Bartosz Kramek podczas sesji OBWE.

Na koniec dołączył do nas nasz przyjaciel i częsty współpracownik ODF Jakub Kocjan, działacz i ekspert w dziedzinie praworządności z organizacji Akcja Demokracja. Jakub zabrał głos w środę 5 października podczas sesji plenarnej VII: Praworządność II. Jako prawnik, doktorant w Instytucie Studiów Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz działacz, który od 5 lat pracuje nad obroną niezawisłości sądownictwa, Jakub skupił się w swoim wystąpieniu na bieżących zagrożeniach dla niezawisłości sądownictwa w Polsce.

– Po tym, jak rząd wyłączył Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa i większość Sądu Najwyższego, zwykły obywatel może liczyć na sprawiedliwy osąd tylko dzięki odważnemu podejściu konkretnego, niezależnego sędziego, który będzie następnie prześladowany za swoją decyzję. Polska nie jest już krajem w pełni demokratycznym – podsumował Jakub.

A ponieważ ODF zobowiązuje się do obrony praworządności wszelkimi możliwymi środkami, zaledwie tydzień później, w ramach tej samej konferencji, zorganizowaliśmy również spotkanie w sali plenarnej pod hasłem „Represje polityczne: dalsze pogarszanie praworządności w Polsce”.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Z tej okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim osob…

Otwarty Dialog

Finał akcji „Paczka dla niemowlaczka”.

Redemptoris Missio

Wysyłają kontener do Afryki. Darów jest tyle, że pakowanie potrwa dwa dni

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej