22.8 C
Warszawa
17 września, 2024, 13:40
MigranciwPolsce.pl
praworządność

O praworządności w Polsce podczas konferencji OBWE

W dniach 26 września – 7 października Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i jej warszawskie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) zorganizowały konferencję 2022 Warsaw Human Dimension Conference, która pełniła rolę szczytu (sesji plenarnej) instytucji OBWE ds. ochrony praw człowieka. W konferencji wzięli udział stali przedstawiciele państw członkowskich OBWE (tj. ambasadorzy) oraz przedstawiciele organizacji praw człowieka z całego świata.

ODF jak zawsze była obecna na konferencji, aby bronić praw człowieka i podstawowych wolności w dwóch regionach, których dotyczy nasza praca. Nasza delegacja zabrała głos podczas trzech sesji plenarnych.

Poza wystąpieniem Barlyka Mendygaziyeva w imieniu obrońców praw człowieka w Kazachstanie przedstawiciele i goście ODF wygłosili podczas sesji plenarnej trzy przemówienia na temat praworządności i podstawowych wolności w Polsce.

Pierwszym z nich był Marcin Mycielski, który zabrał głos podczas pierwszej sesji plenarnej 27 września (sesja plenarna I: Instytucje demokratyczne), zajmującej się między innymi tematem „Krajowe instytucje praw człowieka i rola społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praw człowieka”. W swoim wystąpieniu Martin skupił się na upolitycznieniu prokuratury w Polsce i niektórych z jej ofiar, takich jak sędziowie Ewa Gregajtys, Ewa Leszczyńska-Furtak i Igor Tuleya, liderzy Polskiego Strajku Kobiet, działacze na rzecz uchodźców, byli szefowie służb bezpieczeństwa Paweł Wojtunik i Krzysztof Bondaryk, a także rywale biznesowi PiS, tacy jak Piotr Osiecki czy Przemysław Krych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w naszym najnowszym raporcie, które Martin również przedstawił podczas sesji.

Marcin podkreślił również to, w jaki sposób upolityczniona prokuratura i organy ścigania stworzyły wrogie środowisko dla obrońców praw człowieka w Polsce. Swoje wystąpienie zakończył stanowczym stwierdzeniem: – Polska powoli zmienia się w państwo mafijne, w którym instytucje służą ochronie rządzących elit, przestępców, przed obrońcami praw człowieka, a nie na odwrót.

29 września, podczas sesji plenarnej III: Tolerancja i brak dyskryminacji, Bartosz Kramek zabrał głos, aby poinformować przedstawicieli państw członkowskich OBWE o zagrożeniu ze strony skrajnej prawicy w Polsce, w tym pseudokatolickich fundamentalistów z Instytutu Ordo Iuris i innych organizacji faszystowskich umocowanych przez rządzącą koalicję i jej propagandę.

– Na tle erozji praworządności i standardów demokratycznych, skala przestępstw z nienawiści w Polsce stale rośnie. Propaganda obozu rządzącego umacnia prawicowe ugrupowania, które promują dyskryminację i nietolerancję – mówił Bartosz Kramek podczas sesji OBWE.

Na koniec dołączył do nas nasz przyjaciel i częsty współpracownik ODF Jakub Kocjan, działacz i ekspert w dziedzinie praworządności z organizacji Akcja Demokracja. Jakub zabrał głos w środę 5 października podczas sesji plenarnej VII: Praworządność II. Jako prawnik, doktorant w Instytucie Studiów Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz działacz, który od 5 lat pracuje nad obroną niezawisłości sądownictwa, Jakub skupił się w swoim wystąpieniu na bieżących zagrożeniach dla niezawisłości sądownictwa w Polsce.

– Po tym, jak rząd wyłączył Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa i większość Sądu Najwyższego, zwykły obywatel może liczyć na sprawiedliwy osąd tylko dzięki odważnemu podejściu konkretnego, niezależnego sędziego, który będzie następnie prześladowany za swoją decyzję. Polska nie jest już krajem w pełni demokratycznym – podsumował Jakub.

A ponieważ ODF zobowiązuje się do obrony praworządności wszelkimi możliwymi środkami, zaledwie tydzień później, w ramach tej samej konferencji, zorganizowaliśmy również spotkanie w sali plenarnej pod hasłem „Represje polityczne: dalsze pogarszanie praworządności w Polsce”.

[mkd_separator type=”full-width” thickness=”1″]

Polecane wiadomości

Skip to content