-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 12:42
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Fundusz Innowacji UNHCR przyznaje nagrody projektom stworzonym przez uchodźców dla uchodźców

GENEWA – Nowy Fundusz Innowacji kierowany przez Uchodźców z UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców, przyznał 17 organizacjom setki tysięcy dolarów na poprawę życia przesiedleńców i społeczności przyjmujących.

Od inicjatywy wyposażającej bezpaństwowców we Włoszech w umiejętności rzecznicze, których potrzebują, aby zmienić narrację na temat bezpaństwowości, po bank nasion i system ogrodów społecznościowych wspierający zrównoważone bezpieczeństwo żywnościowe i źródła utrzymania w Ugandzie, te innowacyjne projekty przyniosą trwałe pozytywne zmiany.

„To ważny moment dla UNHCR i szerszej społeczności humanitarnej. Osoby, które są zmuszone do ucieczki, muszą zająć centralne miejsce w poszukiwaniu rozwiązań problemów, z którymi się borykają” – powiedział Hovig Etyemezian, szef Działu Innowacji UNHCR, podczas wydarzenia otwierającego Fundusz i przedstawiającego jego pierwszych laureatów, które odbyło się 28 lutego. Led Innovation Fund jest częścią tego procesu.”

Fundusz, stworzony wspólnie z uchodźcami, został uruchomiony w 2022 r., aby wspierać kreatywność wszystkich przesiedleńców i bezpaństwowców. Ma na celu zapewnienie organizacjom kierowanym przez uchodźców znacznych środków finansowych na wdrażanie i rozwijanie ich innowacyjnych projektów, ponieważ często napotykają one trudności w dostępie do bezpośredniego i elastycznego finansowania.

„Nasz projekt stworzy spójność społeczną poprzez ustanowienie komitetów kierowanych przez rolników składających się z różnych narodowości”, powiedziała Arinda Jeninah, członkini Kyete Biingi Tai Nyeme (KBTN) w Ugandzie, jednej z organizacji otrzymujących fundusze. „Jest to projekt integracyjny, który ceni wszystkich członków społeczności, organizuje działania związane z budowaniem społeczności, a także [zapewnia] dostęp do zasobów niezależnie od statusu ludzi”.

Dzięki wsparciu Funduszu Innowacji kierowanego przez Uchodźców, KBTN planuje założyć bank nasion i założyć ogrody społeczne oraz wspólny dostęp do sprzętu w osadzie dla uchodźców Nakivale. Organizacja spodziewa się, że z projektu bezpośrednio skorzysta 2400 rolników.

17 organizacji kierowanych przez uchodźców – z tak różnych miejsc, jak Grecja, Włochy, Mali, Rwanda i Uganda – otrzyma w tym roku łącznie 700 000 USD bezpośredniego finansowania zalążkowego, a także całościowe wsparcie UNHCR w formie mentoringu i wiedzy technicznej . Dalsze szczegóły można znaleźć tutaj .

Nowy Fundusz i jego pierwsze wspierane projekty są zgodne z celami Globalnego porozumienia w sprawie uchodźców, łącząc szereg podmiotów, w szczególności samych uchodźców, w celu znalezienia nowych rozwiązań wyzwań stojących przed społecznościami przymusowo przesiedlonymi i przyjmującymi ich.

„Projekt, który opracowaliśmy dzięki funduszowi, opiera się na wzmocnieniu pozycji bezpaństwowców” — powiedział Armando Augello Cupi, prezes Unione Italiana Apolidi. „Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi dane i badania nad zjawiskiem bezpaństwowości przyczynią się do poprawy polityki społecznej i podniesienia świadomości na ten często pomijany temat”.

Poprzez Fundusz Innowacji kierowany przez Uchodźców, UNHCR podkreśla siłę rozwiązań opracowanych przez i dla przesiedleńców i bezpaństwowców, pomagając zapewnić, że te społeczności są uznawane przez wszystkich interesariuszy za to, kim są: ważnymi lokalnymi podmiotami i twórcami zmian, którzy mogą przyczynić się do ich społeczności. 

Fundusz będzie ogłaszał co roku nowe zaproszenie do wyrażenia zainteresowania, aby upewnić się, że UNHCR jest w stanie konsekwentnie zachęcać i wspierać innowacje kierowane przez uchodźców.

 

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

  • W Genewie, Eujin Byun, byun@unhcr.org, +41 79 747 87 19

Źródło: https://www.unhcr.org/news/press/2023/3/63ffa2344/unhcrs-innovation-fund-awards-projects-designed-refugees-refugees.html

Zdjęcie główne: © UNHCR/Valerio Muscella

Autor: UNHCR

Polecane wiadomości

“Nie mamy wśród naszych wolontariuszy zbyt wielu mężczyzn w sile wieku, więc dzi…

Redemptoris Missio

Finał akcji „Paczka dla niemowlaczka”.

Redemptoris Missio

Wysyłają kontener do Afryki. Darów jest tyle, że pakowanie potrwa dwa dni

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej