-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 16:33
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

UNHCR i IOM z zadowoleniem przyjmują przyspieszone przesiedlenie przez Hiszpanię syryjskich uchodźców z Turcji po trzęsieniu ziemi

W ramach przyspieszonego wyjazdu uchodźców po niszczycielskich trzęsieniach ziemi, które nawiedziły Turcję i Syrię w zeszłym miesiącu, UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) powitały dziś grupę 89 syryjskich uchodźców na wojskowym lotnisku Torrejón w Madrycie.

Grupa, składająca się z zagrożonych kobiet, mężczyzn i dzieci, przybyła z Turcji, gdzie mieszkali, w tym z obszarów dotkniętych niedawnymi trzęsieniami ziemi. Po przybyciu do Madrytu zostaną zarejestrowani i udokumentowani jako uchodźcy uznani w Hiszpanii przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i otrzymają pomoc medyczną i psychospołeczną. Uchodźcy będą dalej zakwaterowani w różnych ośrodkach recepcyjnych dla uchodźców prowadzonych przez hiszpańskie organizacje pozarządowe w ramach programu zarządzanego przez Ministerstwo ds. Integracji Społecznej, Zabezpieczenia Społecznego i Migracji.

Od prawie 12 lat Türkiye hojnie gościło około 3,5 miliona uchodźców z Syrii, a także innych narodowości. Niedawne trzęsienia ziemi, które nawiedziły 11 regionów, dotknęły około 9 milionów ludzi, z czego ponad 1,7 miliona to uchodźcy.

Wielu uchodźców, którzy uciekli do Türkiye w poszukiwaniu bezpieczeństwa i ochrony, ponownie stanęło w obliczu traumy straty i przesiedlenia – utraty domów i środków do życia. Ponieważ większość uchodźców mieszka na obszarach miejskich, wielu żyje w strachu i niepewności, ponieważ wstrząsy wtórne i dodatkowe trzęsienia ziemi nadal pustoszą ten obszar.

Podczas gdy UNHCR i IOM priorytetowo traktują pilną pomoc ratującą życie ofiarom trzęsień ziemi – uchodźcom, migrantom i społecznościom lokalnym – oraz jako wsparcie reakcji na poziomie krajowym, agencje apelują, aby zrobić więcej  .

„Aby pomóc chronić najbardziej zagrożonych uchodźców i złagodzić presję wywieraną na lokalne społeczności, które same również zostały dotknięte tą katastrofą humanitarną, UNHCR apeluje do państw o ​​przyspieszenie procesu przesiedleń i wyjazdów” – powiedział Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźcy.

„UNHCR jest wdzięczny, że Hiszpania wraz z innymi krajami przesiedleńczymi odpowiedziała na to wezwanie do solidarności z Turcją. Ale ponieważ znacznie więcej uchodźców zostało dotkniętych katastrofą i pilnie potrzebuje pomocy, wzywamy więcej państw do przyspieszenia procesów, umożliwiając szybkie wyjazdy z Turcji. Jest to namacalny wyraz solidarności i podziału odpowiedzialności, a ostatecznie zapewni natychmiastowe, zmieniające życie rozwiązania dla uchodźców, którzy stali się jeszcze bardziej bezbronni w wyniku trzęsień ziemi” – powiedział Grandi.

„Dziękujemy rządowi Hiszpanii za podjęcie działań w celu zapewnienia bezpiecznej drogi uchodźcom w następstwie katastrofy, dając im szansę na zbudowanie nowego życia. Mamy nadzieję, że te wysiłki zostaną szybko powtórzone” – powiedział dyrektor generalny IOM António Vitorino.

„IOM jest dumna, że ​​była częścią tego procesu opieki. Wierzymy, że przesiedlenie zapewnia nie tylko bardzo potrzebną międzynarodową ochronę najbardziej narażonym, ale także drogę do udanej integracji z ich nowymi społeczeństwami”.

UNHCR i IOM są wdzięczne Hiszpanii za pilną odpowiedź na prośbę UNHCR o przyspieszenie przesiedlenia uchodźców dotkniętych trzęsieniami ziemi. Hiszpania przyjęła już ponad 200 uchodźców w ramach przesiedleń od początku roku, a od 2013 r. przyjmuje uchodźców w ramach programów przesiedleń, głównie z Libanu i Turcji.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

UNHCR: 

 IOM:

Źródło: https://www.unhcr.org/news/press/2023/3/64034ac14/unhcr-iom-welcome-spains-expedited-resettlement-syrian-refugees-turkiye.html

Zdjęcie główne: © UNHCR/Maria Jesus Vega

Autor: UNHCR

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej