UNHCR, agencja ONZ do spraw uchodźców, wraz z partnerską organizacją CORE (Community Organized Relief Effort) zakończyły prace remontowe czterech budynków na terenie województwa podkarpackiego, które zapewnią ciepłe schronienie dla uchodźców z Ukrainy podczas trudnych miesięcy zimowych oraz poza nimi.
By zaspokoić pilne potrzeby zapewnienia uchodźcom schronienia, UNHCR i CORE wytypowały cztery budynki użyteczności publicznej w Radymnie, Krośnie, Przemyślu i Medyce w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami i podjęły się prac termomodernizacyjnych, by polepszyć panujące w nich warunki recepcyjne.
W ramach projektu wstawiono między innymi wytrzymałe drzwi termoizolacyjne, wymieniono i uszczelniono okna PCV, umieszczono instalacje fotowoltaiczne, wykonano zewnętrzne i wewnętrzne ocieplenie dachów z wykorzystaniem naturalnych materiałów oraz przeprowadzono renowację lub wymianę systemów grzewczych (grzejniki, instalacja CO). Dzięki temu rodziny uchodźców będą mogły otrzymać godne, bezpieczne i wygodne warunki mieszkalne.
„W zimie zapewnienie ciepłego miejsca uchodźcom z Ukrainy jest najwyższym priorytetem,” mówi Kevin Allen, Przedstawiciel UNHCR w Polsce. „Polskie władze i lokalne społeczności wykazały się niezwykłą solidarnością, aby to osiągnąć – również w ośrodkach recepcyjnych, gdzie uchodźcy najpierw docierają. Mamy przyjemność wspierać te wysiłki.”
Dzięki realizacji projektu wyremontowane budynki nie tylko mają ulepszoną termoizolację, ale również zwiększyła się ich pojemność recepcyjna. Teraz mogą pomieścić 1384 osoby.
“Organizacja CORE jest dumna ze współpracy z UNHCR celem wsparcia ukraińskich uchodźców w Polsce,” powiedział Jan Willaert, Regionalny dyrektor CORE Ukraine Response. „W czasie trzech pierwszych miesięcy współpracy udało nam się znacząco zwiększyć zdolność województwa podkarpackiego do zapewniania uchodźcom bezpiecznych i godnych warunków życia. Identyfikując dalsze potrzeby wsparcia, kontynuujemy wprowadzanie projektów we współpracy z UNHCR i lokalnymi władzami w 2023 roku, by pomóc ludziom w potrzebie.”
W celu dalszego wsparcia uchodźców z Ukrainy, którzy osiedlili się na podkarpaciu, UNHCR wraz z CORE przekazały również w ostatnim czasie ponad 750 zimowych kurtek oraz zarejestrowały ponad 2550 najbardziej potrzebujących uchodźców w programach ukierunkowanej pomocy finansowej UNHCR, w tym poprzez mobilne zespoły, które docierały do rodzin w najmniej dostępnych rejonach.
Poprzez te kluczowe projekty CORE, UNHCR i lokalni partnerzy w Polsce zapewniają ochronę i niezbędne uchodźcom, którzy wciąż wymagają wsparcia z powodu nadal toczącej się wojny.
O UNHCR:
UNHCR, agencja ONZ do spraw uchodźców, jest globalną organizacją odpowiedzialną za ratowanie życia, ochronę praw i budowę lepszej przyszłości osobom zmuszonym uciekać ze swoich domów z powodu wojny lub prześladowania.
Prowadzimy międzynarodową akcję celem ochrony uchodźców, osób przymusowo przemieszczonych i bezpaństwowców.
Dostarczamy ratujące życie wsparcie, pomagamy ochraniać podstawowe prawa człowieka i tworzymy rozwiązania, które zapewniają ludziom bezpieczne miejsce, które mogą nazwać domem i budować dla siebie lepszą przyszłość.
Pracujemy również w celu zapewnienia obywatelstwa osobom o statusie bezpaństwowca.
Działamy w ponad 130 krajach, a naszymi działaniami objęte są miliony osób.
O CORE:
Założona przez Seana Penna i Ann Lee, CORE (Community Organized Relief Effort) jest globalną organizacją pomocy kryzysowej, która niesie natychmiastowe wsparcie i zapewnia długoterminowe rozwiązania potrzebującym społecznościom. W sytuacji kryzysu, CORE odpowiada natychmiastowo aby zapełnić luki, zmobilizować zasoby i ustanowić zaufanie i kooperację we wnętrzu wspomaganej społeczności. CORE odegrała kluczową rolę w niesieniu niezbędnej pomocy marginalizowanym i zagrożonym społecznościom od początku pandemii COVID-19 i kryzysu humanitarnego w Ukrainie kontynuując swoją misję wzmacniania społeczności w i poza kryzysem na całym świecie. Więcej informacji: www.coreresponse.org i media społecznościowe: Facebook, Instagram i Twitter.
Zdjęcie Główne: Geralt